AYURVEDA Ајурведски чај за слабеење

Доколку страдате од тешкотии при варење, надуеност, запек или дијареја, чаевите од ајурведата се многу корисни за вас.  Ако направите пијалок со ги масло, сол и топла вода, тоа може да ги реши вашите проблеми при запек, подмачкување на внатрешноста на стомакот и со отстранување на бактериите.  Семето од анасон или ѓумбир додаден во топла вода помага при надуеност.  Ѓумбирот го стимулира целосното варење.  Ако црниот пипер се додаде во чајот, тоа ги зајакнува здравите бактерии во цревата.

За слабеење / детокс чај

Ајурведските чаеви можат да помогнат при слабеењето.  Чајот од ѓумбир со каранфилче и сладунец е добар за слабеење.  Лимоновата трева, босилек и анасонот исто така помагаат во слабеењето.

Овој чај е направен од природни билки кои се користат во ајурведата. Со вриење на билките во млеко и вода се вадат максималните својства на билките, што всушност според ајурведата ова е нај правилен начин на припремање чај.

Во сад се става 250мл млеко и 250мл вода. Во водата и млекото се става 5гр (една рамна кафена лажичка) од смесата чај. Оставете да проврие на пониска температура и привремено мешајте. Смесата треба да врие се додека течноста не се преполови, поточно да стане една доза од 250мл.
Без да го цедите испијте го чајот. Билките можете да ги изџвакате и голтнете.

Препорачана доза е една чаша чај два пати на ден.

Грамажа: +/- 110гр (20 дози)

800 ден

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.