БЕГЕМОТ Сеќавањето на Шекспир

Издавач: Бегемот Јазик: Македонски Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 74 | Димензии: 180×110

150 ден

Опис

Збирката Сеќавањето на Шекспир ги содржи последните четири раскази на Борхес, претставува резиме на целиот негов прозен опус. Во нив ги пронаоѓаме симболите, темите и опсесиите на писателот познати од претходните негови раскази: смртта, сеќавањето на минатото, бесконечноста, магичниот збор, розата, тигарот… Борхес пишува свој сопствен тестамент, а ликовите кои ги креира, создаваат автопортрет на стариот мајстор од Буенос Аирес.

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.