ЧУДНА ШУМА Кармила

  • Џозеф Шеридан Ле Фанју – „Кармила“
  • Број на страници: 88

Кармила е култно дело на вампирската фикција, книгата што го инспирирала Брем Стокер да го напише „Дракула“.

Кармила е готска новела од 1872 година од ирскиот автор Џозеф Шеридан Ле Фанју. Првобитно објавена како серијал во „Темносино“ (1871-72), приказната ја раскажува млада жена којашто ја демне женски вампир по име Кармила, изразувајќи романтични желби кон протагонистката.

Приказната е честопати антологизирана и многупати е адаптирана за филм и други медиуми.

250 ден

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.