ЕН ОД ЗЕЛЕНАТА ФАРМА

Единаесетгодишната Ен Ширли никогаш немала вистински дом. По смртта на нејзините родители, постојано ја шетаат во разни згрижувачки домови и сиропиталишта. Кога по грешка ќе ја испратат да живее со Метју и Марила Катберт на големата Зелена фарма, сака засекогаш да остане таму. Но, Ен не е јадрото момче кое го очекуваа Метју и Марила.

Таа е палаво, зборлесто црвенокосо девојче со жесток темперамент, кое постојано запаѓа од една неволја во друга. Катбертови се согласни дека Ен е сосема поразлична од сите; таа е посебна, девојче со бујна фантазија. Сè што сакала во животот е да припаѓа некаде. И колку подолго останува на Зелената фарма, толку им е потешко на сите да си го замислат животот без неа.

Според оваа книга е снимена и популарната серија на Нетфликс – „Ен со Е“ (Anne with an E).

 

Луси Мод Монтгомери – „Ен од Зелената фарма“

Превод: Диана Николовска

Илустрација на корица: Ване Костуранов

Категорија/жанр: Книга за деца; роман

Едиција: Безвременски приказни

Формат: А5

Повез: мек

Број на страници: 322

ИСБН: 978-608-66234-1-8

300 ден

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.