ФОРВИТА АНТИСТРЕС

Се препорачува при:

 • стрес
 • намален имунитет
 • зголемена физичка или психичка активност
 • зголемена иритабилност
 • небалансирана исхрана (еднолична исхрана, диети)
 • честа употреба на лекови за регулирање на столицата (лаксативи)
 • нередовен начин на живот (пушење, прекумерно пиење алкохол, кафе, чај)
 • лошо расположение и несоница
 • проблеми со концентрацијата и помнењето
 • мускулни грчеви
 • пред-менструален синдром

168 ден

Опис

Магнезиум –  минерал од витално значење, кој организмот не може сам да го синтетизира. Неопходен е за нормален клеточен раст, снабдување на клетките со енергија,  активацијата на бројни ензими,  правилно функционирање на нервниот, мускулниот систем,  срцето и коските (ги помага  процесите на формирање и ресорпција на коските).


Знаци на недостаток на магнезиум:

 • брзо заморување
 • грчеви на мускулите под коленото
 • кардиоваскуларни нарушувања
 • депресија, безволност

Витамин Б6 – неопходен  за протеинскиот метаболизам на клетките, нормално функционирање на нервниот и имуниот систем, создавање на хемоглобинот во црвените крвни клетки.

Магнезиум и витамин Б6 се идеална комбинација бидејки кога се земаат заедно апсорпцијата на магнезиум е многу подобра.


СОСТАВ

1 филм-обложена таблета содржи: 50 mg магнезиум  во форма на магнезиум лактат и 2 mg витамин Б6


ДОЗИРАЊЕ

Деца над 14 години и возрасни: 1-3 филм-обложени таблети на ден.

Во тек на бременост и доење: 1 филм-обложена таблета на ден.

 

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.