Lagavulin 16 шкотско виски

Главниот член на фамилијата Lagavulin.

Почитуван од познавачи и експерти и  попознат како „кралот на Ислај“. Тоа е „суштинско“ шкотско виски, кое секој познавач или ентузијаст мора да го има во својата колекција.

Зреен во дабови буриња најмалку 16 години, овој најбаран сингл малт има масивен чадлив вкус на тресет кој е типичен за јужниот дел на Ислај.

Вкус и боја:

Темно златна.

Интензивен чадлив и длабоко сладок првичен мирис, проследен со мирис на шери, овошје, и завршеток од пикантни зачини.

5,800 ден

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.