Девет приказни за гопоѓица Сит

Билјана С.Црвенковска – „Девет приказни за госпоѓица Сит“

Илустрација на корица: Зоран Кардула

Категорија/жанр: роман

Едиција: Дабрава

Формат: А5

Повез: мек

Број на страници: 152

350 ден

Опис

„Девет приказни за госпоѓица Сит“ од Билјана С. Црвенковска е обмислен и внимателно структуриран роман. Функционира и како збирка раскази и како роман составен од една основна приказна-рамка што содржи девет други приказни, низ кои се провлекуваат неколку заеднички лајтмотиви. Тивкото чекорење на мачката – вистинска, замислена, симболична – но и нејзините ненадејни појавувања ги врзуваат во цврста композиција нишките од наративните месечеви мени и фуги. Во расказите се прикажани ситуации во кои сите протагонистки се наоѓаат на некаков крстопат, ситуација во која мора да донесат тешка одлука.

Калина Малеска, писателка и рецензент на книгата

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.