SkinDivision JELLY MASK ЕКСФОЛИРАЧКА МАСКА ЗА ЛИЦЕ СО ”AHA” КИСЕЛИНИ

Вратете го природниот сјај на вашата кожа со овој високо-ефективен пилинг и обновувачки третман направен со потентна концентрација на млечна киселина (АХА) која го ексфолира најгорниот слој на кожата за посветол и поизедначен изглед. Салицилната киселина (БХА) исто така ја ексфолира кожата, со дополнително дејство – прочистување на запушени пори. Оваа мешавина до 15% АХА + 0,5% БХА нуди длабинска ексфолијација, помагајќи во борбата со видливите несовршености и подобрувајќи го сјајот на кожата. Ензимите добиени од овошје (папаја, брусница и јаболко) нежно ги раствораат кератинизираните мртви епителни клетки од површината на кожата, истовремено одржувајќи го заштитниот липиден слој.

Овој повеќе-наменски третман намалува знаци на стареење, темни дамки, зголемени пори и сувост, откривајќи посветол и поздрав изглед на кожата за само неколку минути.

1,450 ден

Опис

АХА – МЛЕЧНА КИСЕЛИНА (15%): Млечната киселина е дел од групата алфа хидрокси киселини (АХА). Таа ексфолира без механичко триење на начин што ги раствора структурите на мртвите клетки од кожата без да предизвика сензитивност. Таа е повеќе-наменска – ги зголемува церамидите во заштитната бариера на кожата; го зголемува задржувањето на водата; спречува запушување; ја подобрува пигментацијата.
БХА – САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА (0,5%): Делува со разлабавување и одделување на десмозомите (приврзани помеѓу клетките во горниот дел од кожата). Ова дејство поттикнува ексфолијација на кожата и отпушување на порите.
ЕКСТРАКТ ОД ПАПАЈА:Богат со папаин кој делува на површината на кожата за да ги раствори и отстрани мртвите клетки. Ова супер-овошје содржи и високи нивоа на антиоксиданти и нутриенти како витамин Б, Ц и каротеноиди – сите давајќи се себе за здрава, убава кожа.
ЕКСТРАКТ ОД БРУСНИЦА:Брусницата има висока содржина на Ц витамин и овошни ензими кои помагаат нежно и природно да се отстранат мртвите клетки, истовремено инфузирајќи антиоксиданти за затегнување и осветлување.
ЕКСТРАКТ ОД ЈАБОЛКО: Јаболкото е полно со природни овошни ензими кои помагаат нежно да ја ексфолирате вашата кожа и да ги раздвоите протеините кои ги држат клетките заедно.
АЛАНТОИН: Алантоинот е добро познат по своите смирувачки и заздравувачки својства. Исто така помага да се отстрани надворешниот слој на епидермисот и поттикнува создавање на здраво ткиво.

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете на чист и сува кожа на лицето, избегнувајќи го околуочниот предел и усните. Оставете да делува 10-15 минути, во зависност од сензитивноста на кожата. Отстранете со топла вода или крпа. Користете еднаш неделно. Нежно пецкање може да се почувствува при употреба. Преку ден, секогаш носете крема со широко-спектарен заштитен фактор – 30СПФ или повеќе.

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.