Сонуваат ли андроидите електрични овци ?

Автор: Филип К. Дик
Издавач: ПОЛИЦА
Жанр: Роман
Број на страници: 176
Година на издание: 2017

350 ден

На залиха

Опис

Ремек-дело пред своето време, далековида интерпретација на темната иднина и инспирација за филмот Блејд Ранер

До 2021 година, Светската војна убила милиони, доведувајќи го целиот вид до изумирање и миграција на човештвото надвор од планетата. Оние што остануваат посакуваат какво било живо суштество, а за луѓето што не можат да си го дозволат тоа, компаниите создале неверојатно реалистични симулакруми: коњи, птици, мачки, овци. Тие направиле дури и луѓе. Имигрантите на Марс добиваат андроиди, кои се толку софистицирани што не може да се разликуваат од вистинските мажи или жени. Исплашена од пустошот што овие вештачки луѓе може да го предизвикаат, владата ги протерува од земјата. Присилени да се скријат, неовластените андроиди живеат незабележано меѓу луѓето. Рик Декард, инаку официјален ловец на глави, е ангажиран да ги открие андроидите престапници и да ги „пензионира“. Но, андроидите возвраќаат и тоа со смртоносна сила.

Пофалби за Филип К. Дик

„Најдоследен брилијантен писател на научна фантастика во светот.“ ‒ John Brunner

„Еден вид pulp-fiction Кафка, пророк.“ ‒ The New York Times

„Филип К. Дик ги гледа сите блескави и застрашувачки можности од кои другите автори бегаат.“ ‒ Rolling Stone

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.