ТИКВЕШ CHÂTEAU DE GOURDON JOLIE BALADE ЦРНО ВИНО

Црвеното вино Jolie Balade е купажа од сортите Grenache Noir, Syrah, Carignan, Cinsault и Mourvedre. Ова вино има темно-црвена боја на гранат. Се одликува со ароми на слатки зачини, ѕвездест анасон и црн пипер, придружени со виолетови цветни ноти и суптилен мирис на ликер од цреши. Елегантен и сочен вкус во кој доминираат црвени овошја, црна рибизла, придружени со слатки зачини, заокружени танини и долг финиш. Може да се консумира веднаш или во наредните 5 години.

Се сервира на температура од 16 до 18°C.

0.75L

695 ден

Опис

Најновото дополнување на семејството „Tikveš Châteaux & Domaines“ е „Château de Gourdon“, винарија лоцирана во областа Côtes du Rhône во Франција. Првите лозја во оваа микролокација биле засадени во 1870 година и нудат уникатна слика за француското производство на вино.

Комбинација со храна

 Јагнешки котлети со рузмарин и потпечен компир

 Говедско рагу со њоки

 Бифтек во сос од вргањ

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.