Ботаника

Автор: Соња Дулетиќ-Лаушевиќ и Душица Јаношевиќ
Издавач: ПОЛИЦА
Жанр: литература за деца

250 ден

На залиха

Опис

Дознај:

 • што е ботаника
 • кои биле прочуените ботаничари
 • кои се основните делови на растенијата
 • како растенијата ги добиваат своите имиња
 • што е убаво, а што е тешко во ботаниката
 • како се станува ботаничар

Пробај:

 • да направиш хербариум
 • да го следиш движењето на водата низ растението
 • да го одгледаш растението од неговото семе
 • да испиташ што чувствува растението
 • научно да го опишеш растението
 • да користиш клуч за растенијата

Рецензии

Сѐ уште нема препораки за овој производ.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ можат да остават препорака.